5 krokov ku návrhu ideálnej vstavanej skrine

Potrebujete do bytu, domu alebo kancelárie nový úložný priestor? Vstavané skrine sú na to ideálne. Vedia uskladniť naozaj všetko – šatstvo, doplnky, koše, no veľa krát aj veci, pre ktoré nie je inde miesto – žehliaca doska, rebrík či vysávač. Vstavané skrine sú z tohto hľadiska nielen veľmi praktické, ale zároveň sú aj elegantnou súčasťou interiéru.
Sme malá rodinná firma a návrhom a realizácii vstavaných skríň sa venujeme už 10 rokov. Počas tejto doby sme už zmontovali stovky skríň. Každá z nich bola iná, prispôsobená na mieru danému zákazníkovi. I napriek tomu, že neexistuje ideálny vzor skrine, pokúsime sa vám poradiť, na čo sa zamerať pri plánovaní a kreslení vašej novej vstavanej skrine.

1. Rozmery vstavanej skrine

Pri rozhodovaní sa o výške a šírke vstavanej skrine je podstatné skúsiť využiť všetok možný priestor. Skrine, ktoré majú na výšku 2 metre, môžu mať dobré rozloženie vo vnútri, no vždy vám nad skriňou ostane nevyužitý priestor. Preto si plánujte skriňu vždy od zeme až po strop. Získate tak veľmi cenný úložný priestor, ktorý určite využijete, či už na odkladanie sezónnych, alebo menej používaných vecí. Skriňu si skúste navrhnúť tak, aby mala po oboch stranách stenu. Tak ako pri strope, aj pri bokoch potom nepotrebujete mať bočné dosky a tým pádom šetríte na materiáli. To sa samozrejme odrazí v konečnej za skriňu.

2. Hĺbka vstavanej skrine:

Zvoliť si správnu hĺbku je rovnako dôležité ako šírku a výšku.

  • Príliš hlboká vstavaná skriňa – Veľa ľudí si myslí, že čím hlbšia skriňa, tým viac vecí uschová. Na jednej strane je to pravda, na druhej ale budú niektoré veci v takejto skrini ťažko dostupné a tým pádom nebude praktická.
  • Príliš úzka vstavaná skriňa – Môže nastať problém s vešaním košieľ, blúzok či kabátov. Dané veci sa do skrine poriadne nevmestia a šúchajú sa o boky skrine, čo je opäť nepraktické a môže navyše poškodiť šatstvo.

Ideálna hĺbka skrine je 60 centimetrov. Pri tomto rozmere nebude problém s ničím – ani so zloženým šatstvom a ani s vešaním. Všetko sa do skrine pekne pomestí, na všetko dočiahnete a tým pádom viete využiť priestor vstavanej skrine úplne naplno.
Nezabudnite však, že vodiace lišty na skrini tiež zaberajú nejaké miesto – štandardne okolo 10 centimetrov. Ak teda chcete mať ideálnu vstavanú skriňu, mali by ste nájsť taký priestor, kde môže mať vstavaná skriňa 70 centimetrov na hĺbku.