5 krokov ku návrhu ideálnej vstavanej skrine

Potrebujete do bytu, domu alebo kancelárie nový úložný priestor? Vstavané skrine sú na to ideálne. Vedia uskladniť naozaj všetko – šatstvo, doplnky, koše, no veľa krát aj veci, pre ktoré nie je inde miesto – žehliaca doska, rebrík či vysávač. Vstavané skrine sú z tohto hľadiska nielen veľmi praktické, ale zároveň sú aj elegantnou súčasťou interiéru.
Sme malá rodinná firma a návrhom a realizácii vstavaných skríň sa venujeme už 10 rokov. Počas tejto doby sme už zmontovali stovky skríň. Každá z nich bola iná, prispôsobená na mieru danému zákazníkovi. I napriek tomu, že neexistuje ideálny vzor skrine, pokúsime sa vám poradiť, na čo sa zamerať pri plánovaní a kreslení vašej novej vstavanej skrine.

 

1. Rozmery vstavanej skrine

Pri rozhodovaní sa o výške a šírke vstavanej skrine je podstatné skúsiť využiť všetok možný priestor. Skrine, ktoré majú na výšku 2 metre, môžu mať dobré rozloženie vo vnútri, no vždy vám nad skriňou ostane nevyužitý priestor. Preto si plánujte skriňu vždy od zeme až po strop. Získate tak veľmi cenný úložný priestor, ktorý určite využijete, či už na odkladanie sezónnych, alebo menej používaných vecí. Skriňu si skúste navrhnúť tak, aby mala po oboch stranách stenu. Tak ako pri strope, aj pri bokoch potom nepotrebujete mať bočné dosky a tým pádom šetríte na materiáli. To sa samozrejme odrazí v konečnej za skriňu.

 

2. Hĺbka vstavanej skrine:

Zvoliť si správnu hĺbku je rovnako dôležité ako šírku a výšku.

  • Príliš hlboká vstavaná skriňa – Veľa ľudí si myslí, že čím hlbšia skriňa, tým viac vecí uschová. Na jednej strane je to pravda, na druhej ale budú niektoré veci v takejto skrini ťažko dostupné a tým pádom nebude praktická.
  • Príliš úzka vstavaná skriňa – Môže nastať problém s vešaním košieľ, blúzok či kabátov. Dané veci sa do skrine poriadne nevmestia a šúchajú sa o boky skrine, čo je opäť nepraktické a môže navyše poškodiť šatstvo.

Ideálna hĺbka skrine je 60 centimetrov. Pri tomto rozmere nebude problém s ničím – ani so zloženým šatstvom a ani s vešaním. Všetko sa do skrine pekne pomestí, na všetko dočiahnete a tým pádom viete využiť priestor vstavanej skrine úplne naplno.
Nezabudnite však, že vodiace lišty na skrini tiež zaberajú nejaké miesto – štandardne okolo 10 centimetrov. Ak teda chcete mať ideálnu vstavanú skriňu, mali by ste nájsť taký priestor, kde môže mať vstavaná skriňa 70 centimetrov na hĺbku.

3. Priestor pred vstavanou skriňou:

Dobrý prístup ku skrini je základ. Keď chcete využiť skriňu a jej úložný priestor na 100%, musíte zabezpečiť, aby bol pred ňou aj dostatočné veľký priestor na prechádzanie, vyberanie vecí či otváranie zásuviek. Ideálne je, keď máte voľný priestor pred skriňou aspoň 90 centimetrov. Nebudete tak ničím obmedzovaní a narábanie s vecami v skrini bude pohodlné.


4. Materiál vstavanej skrine:

Škála materiálov na výrobu vstavanej skrine je široká a je len na vás vybrať si, čo sa vám páči a čo sa vám hodí do interiéru. Na výber máte z:

Drevotrieskové dosky: V tejto kategórii nájdete množstvo farieb a vzorov, vyberte si preto presne to, čo sa vám páči a čo ladí so zvyškom miestnosti. Drevotrieskové dosky sa dajú veľmi ľahko kombinovať so zrkadlom alebo lakovaným sklom. Takéto kombinácie sú veľmi elegantné a pekné.

Drevotrieskové dosky:

Farebné drevotrieskové dosky:

Lakované sklá a zrkadlá:

Nemáte v byte miesto na zrkadlo? Tak si dajte jedno priamo na skriňu! Zrkadlo opticky rozšíri priestor a navyše je aj veľmi praktické (hlavne pre ženy :)) Pokiaľ máte radi lesklý druh nábytku, kombinácia zrkadla a lakovaného skla bude pre vás ideálna. Lakované sklá sú taktiež v rôznych farbách, preto ak si chcete rozžiariť izbu, toto je pre vás tá správna voľba.

Fototapety:

V poslednej dobe sú veľkým hitom a medzi zákazníkmi sú populárne. Na výber máte z množstva krásnych motívov (kvety, zvieratá, umenie, mestá a taktiež detské motívy pre vašich drobcov do izby). Vstavaná skriňa s fototapetou získa šmrnc a nebude tak len praktický prvok v domácnosti, ale aj štýlový doplnok.


5. Rozloženie skrine:

Vo vašej novej vstavanej skrini by ste mali nájsť z každého rožku trošku. Police, vešanie, šuplíky a väčšie priestory na odkladanie sezónnych vecí. Pokiaľ je to jediný väčší úložný priestor v byte, nezabudnite na priestor pre sušiak, žehliacu dosku či vysávač. Na začiatku sa preto treba rozhodnúť, čoho bude v skrini najviac a následne si navrhnúť rozloženie vnútorného vybavenia skrine.

Police: Najčastejšie využitie políc je práve na zložené šatstvo. Pri navrhovaní políc (šírka a výška) si premyslite, koľko “komínkov” chcete mať na jednej polici. Ak si zvolíte zlú šírku, využitie priestoru opäť nebude 100%-né a tým pádom budete mať zbytočnú stratu miesta.

Vešanie: Zastúpenie vo vašej skrini by malo mať dlhé aj krátke vešanie. Množstvo vešania záleží od toho, koľko vecí máte bežne na vešiaku. Pri vešaní je dôležité mať hĺbku skrine aspoň 60 centimetrov, inak sa môže oblečenie šúchať o dvere skrine, čo môže obťažovať, ale aj poškodiť šatstvo.

Zásuvky: Praktické na uschovávanie spodného prádla, kravát, ponožiek, ale aj doplnkov. Zásuvky navyše dokážu skryť drobný neporiadok, ktorý sa sem tam vyskytne asi u každého

Toto je teda 5 základných pokynov, ktorými sa treba riadiť pri navrhovaní novej tiptop vstavanej skrine. Nakoľko máme s navrhovaním vstavaných skríň dlhoročné skúsenosti, radi vám poradíme a po konzultácii navrhneme vstavanú skriňu, ktorá bude spĺňať vaše kritéria a potreby. Pri osobnom stretnutí môžete vidieť taktiež všetky vzorky materiálov a získať tak lepšiu predstavu o farbe a vzore.

Neváhajte a ozvite sa nám. Grafický návrh a cenová ponuka je vyhotovená bezplatne!